17 oh прогестерон що це таке

17-ОН-прогестерон

17-ОН-прогестерон виробляється залозами і є одним з регуляторів статевої функції і менструального циклу, впливає на здатність до зачаття і виношування дитини. При нормальних умовах рівень його в крові незначний, і в жіночому організмі схильний до значних коливань у зв'язку з менструальним циклом і вагітністю.

В першу фазу циклу 17-ОН-прогестерон в незначному обсязі виділяється яєчниками, до середини циклу його рівень дещо зростає і залишається незмінним протягом усієї другої фази.

Якщо відбулося запліднення і імплантація зародка - рівень гормону почне потроху зростати, якщо ж зачаття не відбулося, значення 17-ОН-прогестерону знову знизиться до мінімуму на початок нової фази циклу.

3

Іноді, при підозрі на гормональні збої або гіперплазію (розростання) кори надниркових залоз призначається аналіз крові на рівень 17-ОН-прогестерону.

Зазвичай це відбувається при:

 • безплідді у жінок з наявністю ознак гірсутизму (підвищений оволосіння тіла),
 • при порушення менструального циклу,
 • при підозрі на пухлини надниркових залоз.
 • іноді аналіз крові призначають дітям при підозрі на вроджену гіперплазію кори надниркових залоз (адреногенітальний синдром).

Жінкам дослідження на рівень 17-ОН-прогестерону проводять в першу фазу циклу, через 3-5 діб з початку менструації. Дітям аналіз проводять в будь-який день, вранці, натщесерце.

лютеиновая фаза (20-22 день)

Може бути три варіанти аналізу:

Рівень 17-ОН-прогестерону в нормі.

Значить гормональні відхилення не пов'язані з корою наднирників або яєчниками,

1

Рівень гормону може підвищуватися при пухлинах яєчника або наднирників.

При легких формах підвищення гормону зазвичай проявляються порушення менструального циклу і безпліддя.

Підвищення рівня 17-ОН-прогестерону буває при вродженій гіперплазії кори надниркових залоз у дітей і у дорослих.

У дітей зазвичай це генетично обумовлена ​​патологія, передається по аутосомно-рецесивним типом як дефект одного з ферментів, які дозволяють активно метаболизироваться гормонів. В результаті збою в цьому ланцюжку відбувається посилення синтезу і накопичення тестостерону. При народженні виявляються ознаки вірилізації - посилення чоловічих статевих ознак у хлопчиків, зі збільшенням пеніса і мошонки, у дівчаток - ознаки помилкового гермафрдітізма - збільшення клітора і статевих губ, помилково прийняті за пеніс з мошонкою. У дітей обох статей розвиваються ще й обмінні порушення з важкими втратами солей калію і натрію.

Рівень 17-ОН-прогестерону знижений.

Такий стан виникає при Аддісоновой хвороби, вродженою чи набутою недостатності надниркових залоз. Крім того, зниження рівня гормону у чоловіків буває при стані помилкового гермафродитизму - коли порушений синтез прогестерону і через це порушено нормальне формування тіла за чоловічим типом.

17-ОН-прогестерон або гідроксіпрогестерон - це один проміжних продуктів метаболізму гормонів, що відноситься до групи стероїдів.

Він утворюється з двох попередників - прогестерону і 17-гідроксіпрегненолона, шляхом складних трансформацій в надниркових залозах перетворюється в гормон кортизол.

Гідроксіпрогестерон може продукуватися також в плаценті і статевих органах, перетворюючись там ще і в андростендион (ця речовина є вихідним для синтезу або чоловічого статевого гормону тестостерону, або жіночого статевого гормону - естрадіолу).

Дізнайтеся ваші ймовірні хвороби і до якого доктору слід йти.

17-ОН прогестерон: норма, підвищений і знижений

Ендокринна система здатна продукувати гормони, які впливають не тільки на менструальний цикл жінки, але і на стан її здоров'я і зовнішнього вигляду. Багатьом добре відомий гормон прогестерон, його вплив на другу фазу циклу і виношування дитини.

Тому, коли пацієнтки вперше чують про 17-OH прогестерону, у них виникають асоціації з жіночими статевими гормонами, які сприяють збереженню вагітності. Але схожість назви не означає, що перед нами аналог прогестинів.

Що таке 17-ОН прогестерон - це стероїд, що виникає в результаті метаболічного розпаду прогестерону і 17-гідроксіпрегненолона. Він належить до групи чоловічих статевих гормонів.

 • Кора надниркових залоз - основний орган, що виробляє цей стероїд. Він продукується сітчастої зоною разом з іншими андрогенами і впливає на розвиток вторинних статевих ознак.
 • Жовте тіло - є тимчасовим джерелом утворення 17-ОН прогестерону, так як воно з'являється тільки після овуляції і функціонує лише кілька діб.
 • Плацента - є тимчасовим, але великим джерелом вироблення гормону. Чим більше стає термін вагітності, тим вище рівень 17-гидроксипрогестерона. Концентрація його в крові різко знижується лише за 2-3 діб до пологів.

Будь-які відхилення гормону від норми вказують на те, що якийсь із цих органів не працює належним чином. Однак найчастіше проблема виявляється в надниркових залозах.

Чим 17-ОН прогестерон відрізняється від звичайного прогестерону?

Прогестерон є жіночим статевим гормоном і сприяє збереженню вагітності, а також визначає тривалість другої фази циклу. 17-ОН прогестерон - це стероїд групи андрогенів. На відміну від прогестерону він не є самостійним гормоном, прогестерон є його попередником.

У свою чергу 17-OH прогестерон є субстратом, з якого згодом утворюється тестостерон. Саме тому порушення вироблення цих двох стероїдів знаходяться в тісному взаємозв'язку один з одним.

Інша відмінність 17-гидроксипрогестерона від прогестерону полягає в тому, що в I і II триместрах вагітності зниження рівня прогестерону тягне за собою загибель плода або відшарування плаценти, тоді як зниження продукту розпаду цього гормону не має такого великого впливу на виношення.

Швидше навпаки: переривання вагітності сприяє його різке підвищення.

17-ОН прогестерон підвищений - що це значить?

Підвищення рівня 17-ОН прогестерону, особливо в фолікулярної фазі циклу, свідчить про дисфункцію роботи наднирників (якщо жінка не вагітна, і стероїд не виробляється плацентою).

Висока концентрація показує, що організм відчуває дефіцит ферментів, які беруть участь в синтезі стероїдів - іншими словами, лікар може діагностувати гіперплазію наднирників.

При такому захворюванні рівень кортизолу в крові поступово знижується, а рівень проміжних продуктів, таких, як 17-гідроксіпрогестерон, підвищується.

При плануванні вагітності цей аспект слід врахувати, так як накопичення в організмі 17-ОН прогестерону сприяє посиленому виробленню тестостерону, що може привести до вагітності, що завмерла, відшарування плодового яйця або викидня на пізньому терміні, у кінці II триместру.

17-ОН прогестерон при вагітності

У нормі під час вагітності рівень цього гормону повинен підвищуватися, так як його починає посилено продукувати плацента. Причому, оскільки остаточно плацента формується лише до 15 - 16 тижнях, то 17-гідроксіпрогестерон починає значно підвищуватися саме з цього часу.

Якщо до зачаття його рівень перевищував норму або стояв на верхній межі норми, то під час вагітності лікар повинен постійно контролювати вироблення всіх андрогенів у пацієнтки, періодично призначаючи їй аналіз крові з вени.

Підвищений 17-ОН прогестерон при вагітності необхідно знижувати, але серед лікарів є різні думки з приводу того, за допомогою яких препаратів це робити.

Основним ліками вважається Дексаметазон, але деякі гінекологи-ендокринологи вважають, що його прийом завдає шкоди плоду, хоча будь-яких істотних доказів правильності цієї гіпотези ще немає.

Моніторити показники 17-OH прогестерону потрібно не тільки вагітним, але і тим жінкам, які перебувають у репродуктивному віці. Вчасно призначене лікування відхилень від норми допоможе уникнути серйозних проблем зі здоров'ям у майбутньому.

Зниження рівня гормону пов'язане з первинною недостатністю кори надниркових залоз, яка отримала назву хвороби Аддіссона. Ця патологія зустрічається рідко, тривалий час протікає безсимптомно, проте аддіссоніческій криз є вкрай небезпечним для життя станом.

У нормі зниження гормону може спостерігатися за кілька діб до початку пологів, коли функції плаценти поступово згасають. Репродуктивна система жінки страждає від недостатньої концентрації 17-ОН прогестерону в крові, навіть незважаючи на те, що він належить до групи чоловічих гормонів.

Менструації стають нерегулярними, овуляції - рідкісними, з'являються міжменструальнікровотечі.

Гормон здається на 3 - 5 день з моменту початку місячних. Кров будуть брати з вени, в процедурний кабінет необхідно прийти строго натщесерце.

Останній вечірній прийом їжі повинен бути не менше, ніж за 10-11 годин до забору крові. В іншому випадку показники гормону будуть змінені у бік підвищення, і лікар помилково прийме це за симптом дисфункції кори надниркових залоз.

У будь-який інший день менструального циклу результати аналізу будуть володіти лише частковою інформативністю, хоча, норми існують і для фолікулярної, і для лютеїнової фази. Підсумки лабораторних досліджень будуть готові не раніше, ніж через три доби.

Здавати 17-OH прогестерон краще разом з іншими гормонами, які також повинні бути досліджені на 3 - 5 день менструального циклу: естрадіол, пролактин, тестостерон, ЛГ і ФСГ. Це буде дорого коштувати, але допоможе лікарю ретельніше розібратися в ситуації і призначити необхідну корекцію гормонального фону.

Інформація надана в інформаційно-довідкових цілях, ставити діагноз і призначати лікування повинен професійний лікар. Не займайтеся самолікуванням. | Угода | Контакти | Реклама | © 2018 Мед.Консультант - Здоров'я On-Line

Норма 17 ОН прогестерону, причини і лікування підвищеного рівня

17 ОН прогестерон (17 гідроксіпрогестерон, 17-ОПГ) - це стероїд, продукт метаболізму гормону «вагітності» прогестерону і 17 гідроксіпрегненолона. У людському організмі дана речовина продукується корою наднирників, яєчками у чоловіків, яєчниками і плацентою у жінок.

Основною функцією гидроксипрогестерона є участь в процесах синтезу гормонів: кортизолу, тестостерону і естрадіолу. Кортизол - це один з найважливіших гормонів людського організму, який бере участь у розщепленні білків, жирів і вуглеводів, в регулюванні кров'яного тиску і контролі над роботою імунної системи. У клінічній практиці аналіз на 17 ОН прогестерон використовується для оцінки функціонування наднирників, діагностики захворювань наднирників і контролі над ризиками патологічного протікання вагітності у жінок.

Дослідження на 17 ОН прогестерон виконується за допомогою імуноферментного аналізу. Для здійснення тесту пацієнту необхідно здати кілька мілілітрів венозної крові. Для мінімізації ризиків помилкових результатів тесту, до дослідження необхідно підготуватися:

 • здавати аналіз важливо натщесерце (через 6-8 годин після прийняття їжі);
 • варто утриматися від куріння за півгодини до тесту;
 • якщо ви приймаєте гормональні препарати, то рекомендується інформувати про це лікаря (при необхідності призупинити прийом ліків).

Коли здавати аналіз на 17 ОН прогестерон? Рівень даного гормону схильний добовим коливанням. Найменша концентрація 17-ОН спостерігається вночі, найвища - вранці. Тому всім групам осіб, яким призначено даний тест, важливо здавати його в першій половині дня. Також зміст розглянутого стероїду залежить від фази менструального циклу у жінок. Лікарі рекомендують проводити дослідження на гідроксіпрогестерон на третій - п'ятий день циклу (в фолікулярної фазі).

Коли призначається дане дослідження? Аналіз на 17 ОН прогестерон призначається, коли у хворого присутні симптоми або підозри на патологію наднирників. У цей список входить ряд захворювань, про які йтиметься нижче. Також варто відзначити, що одним з ознак патологічного вмісту 17-ОН у жінок є порушення менструального циклу. В такому випадку дослідження на даний стероїд необхідно обов'язково здавати.

Привести аналізи крові в норму можна позбувшись від холестерину! Просто не забувайте один раз в день випивати.

Норма дослідження на 17 oh прогестерон коливається в залежності від статі і віку пацієнта, а також від терміну вагітності у жінок. У таблиці 1 наведені референсні значення 17-OH.

Таблиця 1. 17 ОН прогестрона, норма у чоловіків і жінок в залежності від віку

У чоловіків старше вісімнадцяти років норма коливається від 1,52 до 6,36 нмоль / л.

У жінок спостерігається кореляція від фази менстрального циклу:

 • фолликулярная 1,24-8,24 нмоль / л;
 • лютеиновая 0,99-11,51 нмоль / л.

У таблиці 2 представлені референсні значення змісту стероїду в залежності від терміну вагітності.

Таблиця 2. 17 ОН прогестерон норма

Розшифровка результатів дослідження

Коли у вас з'явилися симптоми патології надниркових залоз, необхідно здавати аналіз крові. Що він може виявити?

 1. Нормальний вміст гормону. Якщо відсутні відхилення від референсних значень, то боятися нічого, патологій немає.
 2. Невелике підвищення концентрації 17-OH. Даний показник характеризується помірно важким перебігом гіперплазії наднирників. Це захворювання обумовлюється патологічним ростом тканин. Збільшення наднирників загрожує порушенням гормонального балансу, що, в свою чергу, тягне за собою широкий спектр патологічних відхилень. Вкрай важливо звернути увагу на дану патологію при плануванні вагітності. У цю ж категорію варто віднести вроджену гіперплазію наднирників у дітей. Для дітей з виявленою патологією важливо здавати аналіз на 17-ОН періодично.
 3. Значне підвищення концентрації 17-OH. Виявляється в основному у новонароджених дітей при недоношеності або серйозної вродженої гіперплазії наднирників. В цьому випадку потрібно докласти всіх зусиль, щоб знизити рівень 17-OH.
 4. Підвищений вміст гормону може спостерігатися у жінок при пухлинах доброякісного і злоякісного характеру. Локалізовані такі освіти, як правило, в яєчниках або надниркових. Важливо звернути увагу на дану групу патологій, при яких виявляються такі симптоми: зайве оволосіння, освіта прищів, порушення менструального циклу. При появі таких ознак рекомендується здавати аналіз кілька разів для контролю над ростом пухлини і при плануванні вагітності.

Коли 17 ОН прогестерон підвищений, то в більшості випадків необхідно здати додаткові гормональні аналізи і призначити лікування. Терапія даного патологічного стану полягає в прийомі гормональних препаратів (дексаметазон, метилпреднізолон). При споживанні даних лікарських засобів можливий невеликий набір ваги через затримку води в організмі.

Коли призначається курс лікування гормональними препаратами, дослідження крові на 17 ОН прогестерон при вагітності важливо здавати повторно. Це допоможе контролювати рівень стероїду в організмі і своєчасно припинити лікування при досягненні норми. При гормональної терапії вагітних важливо не завдати шкоди майбутнім дітям.

Щоб очистити судини від холестерину не обов'язково купувати дорогі аптечні препарати! А адже холестерин - основна причина більшості захворювань, починаючи від проблем зі шкірою, поганих аналізів крові і закінчуючи болями в серці, стенокардією і тд. Але гематологи запевняють, що очистити свій організм і кров від холестерину можна навіть в домашніх умовах, потрібно просто пити. Читати докладніше.

Важливо відзначити, що при підвищеному рівні гормону здійснювати розшифровку результатів і призначати терапію повинен лікар відповідного профілю. Самостійний прийом гормональних лікарських препаратів здатний не тільки знизити рівень стероїду, а й завдати значної шкоди організму і привести до незворотних ушкоджень.

Коли результат дослідження знижений?

 • знижений 17-ОН відповідає позитивній динаміці лікування;
 • хвороба Аддісона (хронічна недостатність надниркових залоз, часто проявляється у дітей), при даному захворюванні наднирники втрачають можливість виробляти гормони в необхідному організму обсязі;
 • псевдогермафродитизм у чоловіків (рідкісне гормональне відхилення).

Коли результат дослідження знижений, то головною метою терапії є усунення джерела патологічного зниження рівня стероїду в крові. Позитивна динаміка захворювання дозволить привести показник в норму. Гормональна терапія в цьому випадку може служити тільки підтримкою.

Причиною більшості поганих аналізів крові є пригнічений імунітет! Найпоширенішою причиною придушення імунітету є ПАРАЗИТИ! Науково доведено, що паразити є в кожній людині і проявляється це наступними симптомами:

 • Постійна загальна втома.
 • Сонливість.
 • Аналізи крові не в нормі.
 • Нездужання.
 • Періодичні безпричинні болі в внутрішніх органах.
 • Депресивний стан.

Якщо у вас є хоча б 2 симптому з перерахованих - можливо у вас в організмі паразити! Рекомендуємо вам пропити курс Антипаразитні кошти, як мінімум в профілактичних цілях

Саме тому ми вирішили опублікувати ексклюзивне інтерв'ю, в якому розкрито дієвий метод позбавлення від паразитів. Читати статтю.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

4 + 5 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: