алергічний діатез

алергічний діатез

алергічний діатез - аномалія, що характеризується схильністю організму до алергічних захворювань.

ЛІКУВАННЯ алергічного ДИАТЕЗА

Лікування алергічних проявів включає етіотропну терапію з виключенням причинно-значущих алергенів і проведенням специфічної гіпосенсибілізації.

3

Використовуються блокатори Антігістаміновие рецепторів, антілібератори гістамііа (кетотифен, інтал, налкром), ентеросорбенти, ферменти, що покращують травлення, гемосорбція з видаленням імунних комплексів, мембраностабілізірующіе і антиоксидантні засоби.

Ексудативно-катаральний діатез - характеризується схильністю до рецидивуючих інфільтративно-десквамативний уражень шкіри і слизових оболонок, затяжного перебігу запальних процесів.

До особливостей цього виду діатезу відноситься його транзиторний характер. Визначається підвищення активності анаеробних процесів обміну речовин, порушення обміну трансферину, лабільність водно-сольового обміну, неповноцінність сполучної тканини. За клінічної характеристиці цей діатез нагадує алергічний, але в патогенезі його проявів відсутня імунологічна стадія, тобто за своєю природою - це Псевдоалергійний (алергоподібні) діатез.

Зазвичай у дітей з ексудативно-катаральним діатезом відзначаються пастозність тканин, почервоніння шкіри обличчя, еритематозно-папульозні і еритематозно-везікулезние зудять висипання на шкірі, схильність до розвитку паратрофии, стійкі попрілості, гнейс (жирові себорейні лусочки на волосистій частині голови), почервоніння шкіри обличчя , «географіческій9raquo; мова.

Клінічні маркери діатезу - дерматит, дитяча екзема, бронхіт, ентероколіт, риніт, кон'юнктивіт, отит, анемія, тривалий субфебрилітет.

недостатня активність гістамінази;

підвищена проникність стінки кишечника і судин;

1

знижений синтез цАМФ і підвищений - цГМФ;

знижена активність ферментів кишечника;

підвищена чутливість тканин до гістаміну;

прискорена проба Мак - Клюра - Олдріча;

схильність до діскортіцізму (підвищеного синтезу мінералокортикоїдів);

схильність до розвитку метаболічного ацидозу;

зниження активності фагоцитозу і клітинного імунітету, переважно Т-хелперів;

недостатня стабільність мембран огрядних кліток; знижена активність розщеплюють біогенні аміни ферментів.

ЛІКУВАННЯ ексудативно-катаральним діатез

Стандартної дієти не існує. Необхідно раціональне харчування. Грудне вигодовування не припиняють, хоча і не виключена наявність в жіночому молоці трофоаллергенов.

Якщо на тлі діатезу діагностують дисбактеріоз, то можуть виявитися ефективними 10-денні курси лактобактерина, біфідумбактерину та інших еубіотиків. Терапія при клінічних проявах ексудативно-катарального діатезу включає також призначення блокаторів гістамінових рецепторів і антілібераторов гістаміну, мембраностабилизирующих коштів, травних ферментів, ентеросорбентів, седативних препаратів.

Місцеве лікування при шкірних проявах: спочатку примочки (Ichthyoli, 01. Cadini aa 10,0, Anaesthaesini 3,0, Zinci oxidati, Talci veneti, Amili tritici aa 10,0, Glycerini, 8,0, Aq. Plumbi 100,0), по зникнення набряклості, мокнення - мазевая терапія. При загоюються попрілості - Spiritus vim &09deg; 100,0, Tanini 7,5, Fuxini 0,07. Крім того, призначають помірно теплі ванни (не вище 38 ° С) тривалістю 10-15 хвилин з пшеничними висівками або картопляним борошном (400-600 г на ванну), з відварами дубової кори, череди, чистотілу, з додаванням лащхілуса (0,1 -0,5% розчин), перманганату калію (до світло-рожевого кольору).

Застосовують загальне ультрафіолетове опромінення - від 1/4 до 1 еритема дози 15-20 разів (щодня або через день). Усунення вогнищ вторинної інфекції також покращує загальний стан хворого.

Організація харчування дитини повинна бути відповідно до віку.

Під час захворювання і в період реконвалесценції рекомендується давати дитині добре оброблену їжу в помірних кількостях, уникати введення нових харчових продуктів.

Дотримання правил вакцинації, яку бажано проводити тільки в період ремісії і після відповідної підготовки.

Гігієнічний догляд за дитиною. Уникати застосування парфумів, шампунів, туалетної води.

Медичний довідник таблеток, ліків, хвороб

Алергічний діатез у дітей

Через погану екологію і неправильного харчування алергічні захворювання зустрічаються все частіше. Діти, також дуже схильні до розвитку алергічних реакцій, особливо, якщо є у батьків. Так, алергічні захворювання розвиваються у 30% дітей, якщо у батька є алергічна хвороба, якщо алергією страждає мама, то хвороба розвивається у 50% дітей, а якщо алергія відзначається у обох батьків, то ризик збільшується до 75%.

Поняття алергічний діатез введено в клінічну практику вже досить давно (починаючи з 20-х років минулого століття), але не втратило своєї актуальності і до наших днів. так під алергічним діатезом розуміють готовність до виникнення алергічних реакцій і захворювань через спадкових, вроджених особливостей імунітету, обміну речовин і нейровегетативної системи.

Розрізняють декілька варіантів алергічного діатезу: Атопічний, аутоімунний, інфекційно-алергійний.

атопічний діатез має такі особливості:

 • Наявність даних про сімейний алергічному анамнезі (як по материнській, так і по батьківській лінії);
 • При даній формі відзначається високий синтез IgЕ і наявність специфічних IgЕ, збільшення кількості захисних клітин Th2-хелперів, дефіцит загального і секреторно імуноглобуліну А, також є недостатня фагоцитарна активність нейтрофілів і макрофагів.

аутоімунний діатез (Високий відсоток розвитку аутоімунних реакцій) - особливості:

 • Підвищена чутливість шкіри до ультрафіолетового опромінення;
 • Підвищення рівня ɣ-глобулінів в крові;
 • Часте виявлення антинуклеарних факторів, LE-клітин, підвищений рівень IgМ, поліклональних активація В-лімфоцитів і Т-хелперів при зниженні активості Т-супресорів.
 • Відзначаються тривалі підвищення температури тіла до субфебрильних цифр після перенесених гострих респіраторно-вірусних інфекцій та захворювань носоглотки;
 • Перебіг гострих респіраторних інфекцій часто ускладнюється приєднанням артралгії (болі в суглобах) і кардиалгии (болі в серце);
 • Діти схильні до розвитку васкулітів (ураження судин).

Алергічний діатез - це лише схильність до розвитку алергічного захворювання. Але при дії несприятливих чинників діатез може перейти в хворобу.

Такими факторами можуть стати: Масивна антигенна навантаження (контакт з алергенами); наявність місцевих осередків інфекції в дихальних шляхах і кишечнику; порушення цілісності шкіри і слизових в результаті дії термічних, хімічний або фізичних факторів; порушення роботи печінки (можуть виникнути після перенесених інфекційних захворювань); гіповітаміноз; нераціональне та незбалансоване харчування; дисбактеріози, вогнищеві інфекції, несприятливі умови життя та інші.

Симптоми алергічного діатезу

Поділ алергічного діатезу на різні варіанти, найбільше важить для лікарської практики і для кращого розуміння механізму розвитку захворювання. Істотних відмінностей в прояві цих варіантів у пацієнтів немає.

Основними симптомами алергічного діатезу у дітей є:

 • Діти, за конституційним типом - гиперстеники (добре розвинені фізично);
 • На першому році життя у цих дітей відзначаються ознаки атопічного дерматиту;
 • Дуже часто діти дратівливі й примхливі, у них відзначаються розлади сну, зниження апетиту;
 • У дітей з алергічним діатезом може бути збільшена печінка, часто є ознаки дискінезії жовчних шляхів і навіть холециститу (запалення жовчного міхура);
 • Характерні прояви дисбактеріозу - запори, нестійкі випорожнення, болі в животі, метеоризм і Дурга;
 • Діти схильні до розвитку хронічних вогнищ інфекції і затяжного перебігу інфекційних захворювань, у них відзначається збільшення лімфатичних вузлів, селезінки;
 • Характерні тривалий субфебрилітет;
 • Погана переносимість великих фізичних навантажень.

Перехід алергічного діатезу в те, чи інше алергічне захворювання багато в чому залежить від віку. Так, на першому році життя алергічний діатез, найчастіше, переходить в атопічний дерматит. У дошкільному віці - це частіше респіраторні алергози, в тому числі і бронхіальна астма. У шкільному віці діатез може привести до екзем, нейродерміту, дерматореспіраторним алергози.

Профілактика розвитку важких алергічний реакцій

Профілактика повинна починатися якомога раніше, в ідеалі, ще до народження малюка - в утробі матері (антенатальна профілактика). Для зменшення ризику розвитку алергічних реакцій у майбутнього малюка вагітна жінка повинна виключити з раціону відомі алергени, а також лікарські засоби, які часто викликають алергічні реакції.

Наступний крок в профілактики - грудне вигодовування, раціональна дієта (як малюка, так і годуючої мами), режим, свіже повітря, оптимальні санітарно-гігієнічні умови для малюка.

Дітям з алергічним діатезом необхідно вести «харчовий щоденник», в якому відзначати все нові продукти і реакції на них.

Такі діти повинні якомога довше перебувати на природному вигодовуванні (за умови дотримання гіпоалергенної дієти матір'ю), соки і прикорм рекомендується вводить починаючи з 6-7 місяців. При цьому слід виключити з раціону дитини соки і прикорм, які є високо алергенність.

Дітям показана 1-2 рази на рік профілактика дисбактеріозу.

Після року діти з алергічним діатезом повинні перебувати на гіпоалергенної дієті (виключить яйця, риба, шоколад, шкірі, полуниця, суниця, малина, мед, горіхи та інші продукти особливо ті, на які у дитини були відзначені алергічні реакції), так само виключаються екстрактивні речовини, приправи, прянощі, консерви, гострі страви.

Гіопаллергенная обстановка будинку - дуже важливий момент в лікування і профілактики алергії. Вологе прибирання рекомендується проводить не рідше 2 разів на добу. Особливу увагу слід приділять батареям центрального опалення, підлоги під килимом, шаф. Небажані в будинку з дитиною схильним до алергії домашні тварини, рибки, квіти. Килими, також краще прибрати, книги слід зберігати в закритих шафах.

Не рекомендується прати білизну синтетичними миючими засобами в присутності малюка.

Пухові і пір'яні подушки, ковдри і матраци можуть стати сильними алергенами, тому краще замінити їх на гіпоалергенні синтетичні матеріали.

Використання мінімального набору медикаментів при будь-яких захворюваннях.

Дуже важливо раннє виявлення і активна санація (лікування) вогнищ хронічної інфекції, анемії, рахіту, дисбактеріозу, дискінезії жовчовивідних шляхів, гельмінтозів та гіпотрофії.

Застосування антигістамінних засобів при алергічному діатезу можливо лише за рекомендацією лікаря педіатра.

Герпес. знайомий незнайомець

 • Водянка яєчка у новонароджених

 • Причини атопічного дерматиту у немовлят

 • Гонобленнорея у новонароджених

 • Низький гемоглобін у немовляти

 • Як зробити клізму новонародженому дитині?

 • Профілактика вітрянки у дітей

 • Омфаліт у новонароджених

 • Гемангіома у новонароджених

 • Один коментар до "Алергічний діатез у дітей"

  З самого народження у дитини червоні щоки. Це просто жах, я сиділа на одній гречці. Але коли прийшов час прикорму, почервоніли не тільки щоки. Фенестіл пили постійно.

  Алергічний діатез у дітей

  Алергічний діатез у дитини обумовлює висока сприйнятливість організму до споживаної їжі, що виникає внаслідок спадкових особливостей імунітету, нейро-вегетативної системи, обміну речовин. Через несприятливу екологічну ситуацію і неправильного харчування ризик зараження алергічними захворюваннями підвищується.

  Діатез у дорослих зустрічається рідко. В основному ця хвороба зустрічається у дітей-немовлят (до шести місяців). Малюки, піддаються розвитку діатезу, якщо недуга була батьків. наприклад, ризик зараження діатезом становить 30%, якщо тато має алергічні захворювання, і 50% - якщо алергією хворіє мати. У разі, якщо алергія у двох, то загроза зараження дорівнює 75%.

  Часто алергічний діатез у дітей проявляється під час гострих інфекційних хвороб. У немовлят, формується в разі, якщо під час вагітності мама вживала деякі ліки або не дотрималася режим правильного харчування. Ще несприятливий вплив може надати токсикоз при вагітності.

  Дитина ще в материнському лоні може відчувати дію подразників, які проникають в мамин організм. Немовлята отримують алергени під час грудного годування або прикорму.

  Існують такі види алергічного діатезу: атопічний, атоіммунний, інфекційно-алергійний.

  Особливостями атопічного діатезу є:

  • Присутність спадкових алергічних хвороб з боку тата і мами;
  • При такому типі діатезу спостерігається підвищення синтезу IgЕ і присутність специфічного IgЕ, збільшується число захисних клітин Th2-хелперів, нестача іммуноглобіна А.

  Аутоімунний діатез характеризується такими ознаками:

  • Високою сприйнятливістю шкіри до ультрофіолет;
  • Високим ступенем ɣ-глобулінів в крові;
  • Багаторазове виявлення антинуклеарних фактора, LE-клітин, високий рівень IgМ, поліклональних активація В-лімфоцитів і Т-хелперів під час зниження діяльності Т-супресорів.

  Інфекційно-алергійний діатез має такі відмінностями:

  • Тривалий час спостерігається підвищена температура тіла, після перенесення гострої інфекційної хвороби;
  • Перебіг недуги характеризується хворобливими відчуттями в суглобах і серце;
  • Підвищується ризик захворювання васкулітом (хвороба, що вражає судини).

  Причинами алергічного діатезу є:

  • Спадковість (алергічні хвороби передаються малюкові від батьків);
  • Слабкий імунітет (погана екологія, неблагополучні умови проживання, неправильне харчування).

  Особливе значення на розвиток діатезу надає те, як харчувалася мати під час вагітності. Також характер грудного годування. У немовляти, який споживає молоко матері близько 6 разів на добу, набагато рідше виявляється захворювання діатезом.

  Основні подразники - їжа, яка не була попередньо оброблена. Наприклад, сире молоко, яйця. Але діатез викликає і їжа, яка була завчасно оброблена - риба, горіхи. Ще діатез може розвиватися через частого вживання якого-небудь продукту. Скажімо, якщо малюк їсть багато молочних продуктів: кефір, молоко, йогурт.

  Раціон дитини повинен бути комплексним і збалансованим. Повинні бути присутніми всі групи вітамінів. При такій організації дитячого харчування можна уникнути захворювання на алергічний діатез.

  Що стосується причин діатезу у грудних дітей, то слід сказати, що материнське молоко - найкраща їжа для немовляти, тому що воно перешкоджає попаданню в дитячий організм бактерій і харчових подразників. Існують випадки, коли під час грудного годування у малюків відбуваються алергічні реакції на грудне молоко. Це пов'язано з тим, що мати вживає сире коров'яче молоко в ході вагітності або лактації.

  Тому для того, щоб у немовляти не розвивалася алергія, мама повинна правильно харчуватися. Не вживати в їжу подразники. Потрібно не зловживати такими продуктами як: сир (нетвердих сортів), риба, цибуля, часник. Робити наголос на кисломолочні продукти.

  Симптоми алергічного діатезу різноманітні. І можуть по-різному проявлятися у дітей різного віку.

  Вираз діатезу на тілі, може відбуватися з самого раннього віку, починаючи з перших тижнів життя немовляти. В основному трапляється у віці від шести місяців до року. На волосяних покривах виникають лусочки, на шкірних складках попрілості.

  Пізніше виявляються такі симптоми:

  Після однорічного віку у дітей спостерігаються такі симптоми:

  • Розлади сну;
  • Збільшення печінки;
  • Запалення жовчного міхура;
  • Запор, хворобливі відчуття в животі, гази;
  • Швидкий набір ваги;
  • Хвороби горла (ларингіт);
  • блідість;
  • Еритематозно-папульозні висипи;
  • нейродерміт;
  • стоматит;
  • Запалення очей;
  • Хвороби органів дихання.

  Також при алергічному діатезі відбувається зміна сечі, дисфункція кишечника. При виявленні симптомів діатезу, треба терміново почати лікування.

  Перш ніж почати лікування потрібно виявити подразник, який став причиною появи діатезу. Це може бути як продукт харчування, так і домашній пил. Головне слід позбутися алергену. Лікування включає в себе обов'язкову дієту і застосування препаратів, які сприяють усуненню лущення шкіри дитини, також призначають медикаментозну терапію.

  Спеціальної дієти при алергічному діатезі немає, але під час проходження курсу лікування лікарі радять дотримуватися деяких правил. У разі якщо дитина знаходитися на грудному годуванні, то його ні в якому разі не припиняють. Однак харчування матері коригується. Виключенню підлягають продукти, які містять вуглеводи, сіль та трофаллергени (полуниця, цитрусові).

  Раціон дітей, які перебувають на штучному годуванні, повинен складатися з спеціально підібраних молочних сумішей. Протягом, першого року існування дитині слід потроху вводити три прикорму. Потрібно знати, що в прикорму малюків з діатезом не повинна бути присутнім свинина, риба, яйця, спеції, наваристі бульйони, горіхи. Грудничку коштувати готувати страви на пару або запікати. Дозволяється давати дітям рисові відвари, огірки, кабачки, картоплю.

  Рекомендується, є гречану кашу. М'ясні продукти проварювати два рази і давати без бульйону. Найбільш підходяще дієтичне м'ясо кролика або індички. З раціону дітей старшого віку повністю забирається все солодке, киселі, бобові, приправи і спеції.

  Дієту у малюка потрібно потроху розширювати. Треба дивитися за зміною самопочуття дитини, за станом шкіри. У разі виявлення змін лікування доповнюється імунологічними дослідженнями.

  Лікування алергічного діатезу передбачає медикаментозну терапію, яка включає антигістамінні препарати, вітаміни. Також проводяться місцеві лікувальні процедури, при яких накладаються компреси, що перешкоджають запалень, примочки з 1% розчином резорцину і перманганату калію.

  Примочки вимочуються в розчині і розкладають на уражені шкірні покриви. Коли шкіра лущитися, то в лікування додають різноманітні мазі і крему, основу яких складає гліцерин. Лікарські засоби змінюють між собою, через кожні кілька днів.

  Найчастіше під час алергічного діатезу спостерігається дисбактеріоз. Проконсультувавшись з лікарем потрібно додавати в їжу дитини препарати бификол, лактобактерин.

  Лікування алергічного діатезу можна проводити народними засобами. Дієвим вважають використання лаврового листа. З нього готується відвар. Потрібно взяти десять листочків відварити їх в 1 л води кілька хвилин додати туди одну ложку шипшини. Залишити відвар на 12 годин і потім поїти малюка по 1 ч.л. 4 рази на день

  Результативним також вважається застосування яєчної шкаралупи. Треба зварити яйце, почистити його, потім шкаралупу поварити ще кілька хвилин. Просушити шкаралупу і подробити її до порошкової суміші. Препарат готовий. Порошкову масу дають на кінчику ложечки, перш додавши туди кілька крапель лимонного соку. Давати 1 раз день близько 2 місяців.

  Під час всього курсу лікування дитині слід щодня приймати ванночки з чистотілом, рисовим або картопляним крохмалем.

  Основу профілактики становить раціон харчування вагітної дівчини і матері-годувальниці. Потрібно харчуватися тільки попередньо обробленими продуктами, які складаються з безлічі вітамінів і корисних речовин. Слід прибрати з раціону горіхи, шоколад, яйця, ковбасу, кавові напої.

  • Малюк з самого народження зобов'язаний їсти грудне молоко. Прикорм треба вводити відповідно до віку.
  • Догляд за дитиною треба проводити спеціальними засобами для дітей. Речі дитя прати дитячим порошком або дитячим милом.
  • Дотримуватись чистоти житла. Бажано, щоб в будинку не було пухових подушок і ковдр, так як вони можуть стати подразниками.

  Алергічний діатез, часто зустрічається хвороба у дітей, виникає навіть у новонароджених. При виявленні перших ознак діатезу, слід пройти медичний огляд у лікаря. Якщо діагноз підтвердиться, лікар призначить лікування і правильно підбере дієту.

  Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
  Добавить комментарий

  58 + = 60

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: